Distinguished & Honorary Members of the Regiment

Distinguished Members of The Regiment (DMOR) provide a link with history for today's soldiers. The primary mission of each of these special appointees is to perpetuate the history and traditions of The Regiment, thereby enhancing unit morale and esprit. In accordance with Army regulation 600-82, the DMOR program is open to any former member of any Battalion of the 3d Infantry. The Honorary Member of The Regiment (HMOR) program is designed to recognized non-regimental members for service to The Regiment. Since the inception of the program in 1998, most former CDRs and CSM's of The Regiment have been nominated and appointed as DMOR's. Also included in the first groups of appointees are Old Guardsmen who have attained flag rank, or the equivalent NCO rank.

It is an honor and a privilege to present the names of all Distinguished and Honorary Members of The Regiment to date.

Honorary Members

Gen Richard Cody CSM(R) Stevenson Cuffee MG Robert F. Foley Mr. James R. Friedman
MG Galen B. Jackman MG James Jackson Col Gary Lamb Dr. Roberta D. J. Perna
MG Richard S. Siegfried Mr. Kenneth Poch Mr. Thomas J. Smrt Mr. John Metzler
Mr. Thomas Sherlock MG Guy C. Swan CSM Jeffery Greer

Distinguished Members of The Regiment

Nominated 2013:
Rep. Thomas B. Cotton MAJ Craig W. Butera SGM Keith M. Rickenbacker Mr. John W. Manus
SGM(R) Kerry K. Kolhof Mr. Eugene Burks, Jr. BG John F. Shortal Mr. Thomas Reid
Mr. Raymond (Trapper) Stewart Mr. Nicholas C. Proffitt BG Andrew Poppas BG Terrance McKenrick
Mr. Marvin L. Franklin SGM(R) Von K. Auna    
Nominated 2012:
COL David P. Anders LTC Ronny A. Johnson LTC Brandon S. Robbins CSM David O. Turnbull
CSM William S. Wilder CSM Michael W. Williams CSM David J. Martel MSG William E. Daniel
SP4 Richard A. Azzaro      
Nominated 2011:
GEN "Hap" Arnold COL Benjamin Bonneville MAJ Oscar Burkard SGM(R) Charles A. Drake III
SGT James Fegan CPL Michael Folland U.S. President William Henry Harrison
CPL Leander Herron COL Hutton Howe GEN Harold K. Johnson GEN Henry Leavenworth
CPT Merriwether Lewis BG Zebulon Pike GEN Matthew Ridgway COL George Sykes
U.S. President Zachary Taylor GEN James Van Fleet    
Nominated 2009:
BG Michael Harrison Mr Montie Wagner 1SG Ronald Elliott LTC Michael F. McNally
CSM Russell McCray MSG(R) Ronald Primm SSG William R. Fritsche CPL Joseph M. Hernandez
COL(R) John E. Jessup COL Joseph P. Buche    
Nominated 2007
COL Robert P. Pricone CSM Craig H. Roberso
Nominated 2006
CSM Clarence Bailey MAJ Samuel Bird (D) SGM Eric W. Fullford SGM Ernest L. Ivory
BG Julius Johnson CPL William A. Long (D) COL Thomas LoPrestI COL Joseph B. Love
CW4 Peter J. McDermott COL Dennis Moore Mr. Carl Peed CSM Bart E. Womack
SSG David M. Veverka (D)
Nominated 2005
LTC(R) Robert Hurley COL Charles L. Taylor CPT(R) George Waple CSM(R) Harry Wimbrough
COL(R) Neale Cosby
Nominated 2004
LTC Tracy G. Bryant Maj. Charles A. Willis CW5 Jeanne Y. Pace MSG Allen Eldredge
1SG (R) Raymond Kirschenheuter
Nominated Sept 2003
COL James L. Laufenburg Mr. Brett Reistad
Nominated September 2002
Col Joffre H. Boston CSM Aubrey Butts CSM James C. Trepoy SGM John J. Oktavec
Nominated September 2001
CSM Homer Moss COL Thomas M. Jordan CSM William Tapp CSM Joe Johnson
Nominated September 2000
1SG Francis "Jack" Daniel
Nominated July 2000
MG Robert R. Ivany
Nominated May 2000
CSM Robert L. Phifer
Nominated November 1999
Mr. Donald G. Cofsky
Nominated July 1999
MG Robert L. Menist COL Gregory C. Gardner COL Philip D. Grimm Col Kenneth Pond
SGM Jeff Howard Mr. J.R. Holder
Nominated December 1998
LTC George Forrest
Nominated July 1998
MG Victor J. Hugo, Jr. CSM Gerard J. Counts CSM Thomas Twomey CSM George E. Otis
CSM Albert C. Huddy
Nominated June 1998
SGM William Pratt SGM William Mashburn SGM Robert B. Bayles CSM James H. Palmer
CSM Robert C. Chilton CSM Nathaniel R. McElroy CSM Joel T. Sandlin CSM James E. Spence
CSM Jesse A. Meekins CSM Raymond J. Alegria CSM Glendon H. Sidwell CSM Harold Hunt
CSM James D. Randolph CSM William E. Watson CSM Lorenzo Clark CSM William V. McElroy
CSM Jerome N. Moore BG Dean W. Cash BG Craig D. Hackett CSM Timothy D. Hanna
CSM Robert Dare CSM Fred Darling MG Elmer D. Pendleton Jr. BG John W. Nicholson
LTG Thomas N. Griffin, Jr CSM Harold Hunt  
Nominated March 1998
Col Robert L. Cook Col Mark F. Brennan Col Christopher W. Chaney MG Richard M. Lee
Col Fielder P. Greer Col John W. Gorn Col Myron E. Lee, Jr. Col Richard E. Cross
Col Joseph B. Conmy, Jr. Col Robert M. Daugherty Col Harvey H. Perritt, Jr. Col Robert H. Clark
MG Donald C. Hilbert Col Stanley G. Bonta Col Don Phillips Col William R. Williamson
BG James F. Hennessee Col Barrie E. Zais Col Mitchell M. Zais Col Joseph A. Hunt
Col David H. Huntoon, Jr. LTG Joseph E. Kinzer MG Carl F. Ernst GEN Robert W. RisCassi
BG Robert J. St. Onge, Jr. LTG Howard F. Stone BG H. Glenn Watson MG Robert D. Wiegand
CSM Eddie C. Deyampert CSM Michael L. Bergman